• Nanokompozit Optimizasyonunda Malzeme Modellemesi

Nanografi  grafen-polimer kompozitler, CVD ile yetiştirilen grafen, grafen oksit ve fullerenler dahil olmak üzere nanomalzemelerin üretiminde uzmanlaşmış bir firmadır. Mukavemet için optimize edilmiş polimer-grafen kompozitlerinin üretimi amacı ile çok sayıda deney yapılması gereklidir. Bu vaka çalışmasında yapılan deneylerin maliyet ve süresini azaltmak için gerekli malzeme simülasyonları TRUBA altyapısında gerçekleştirilmiştir.

Nanografi Nano Teknoloji ile yürütülen vaka çalışmasınından elde edilen başarı hikayesi

  • TRUBA Altyapısında Paralel Hesaplama ile Patentli Tasarımın Simülasyon Optimizasyonu

DSTECH çevre, enerji, havacılık ve uzay bilimleri gibi farklı disiplinlerde karşılaşılan karmaşık mühendislik problemlerine çözümler sunan bir KOBİ’dir. Firma, içme suyu arıtma tesislerinde kullanılan dezenfeksiyon sisteminin verimliliğini artırmak için Avrupa Patent Ofisi tarafından patentlenmiş bir tasarımı optimize etmeyi amaçlamaktadır. Dakota, OpenFoam ve Python kullanarak DSTECH tarafından geliştirilen simülasyon-optimizasyon modeli ile patentli tasarımın otomatik optimizasyonu hedeflenmiştir. Simülasyonlar NCC Türkiye’nin uzmanlığında ulusal YBH (HPC) altyapısı TRUBA’da yürütülmüştür.

DSTECH ile yürütülen vaka çalışmasınından elde edilen başarı hikayesi

  • Hava Durumu Araştırma ve Tahmin (WRF) modelinde yaygın olarak kullanılan fizik parametrelerinin optimizasyonu ve karmaşık hava olaylarının yüksek doğrulukta tahmin edilebilirliği

ErikTronik; sistem entegrasyonu, hava seyrüsefer danışmanlığı, kurulum, bakım ve devreye alma hizmetlerinde uzmanlaşmıştır. Firma, simülasyonlar yoluyla Hava Araştırması ve Tahmini (WRF) modelini Türkiye üzerinde en iyi parametreleri bulmak için optimize etmektedir. Firmanın kendi bünyesindeki sistemleri büyük ölçekli simülasyonlar için yetersiz kaldığı için ulusal Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama altyapısı TRUBA’yı kullanarak bir vaka çalışması yürütmüştür.

ErikTronik ile yürütülen vaka çalışmasınından elde edilen başarı hikayesi

  • Görüntü Tabanlı İçerik Denetimi

Machinetutors, makine öğrenimi danışmanlığı ve özelleştirilmiş AI yazılım geliştirme hizmetleri sunan bir firmadır. Bu vaka çalışmasında, web’den uygun lisanslarla taranmış ve şirket içi araçlarla açıklama eklenmiş özel bir görüntü veri kümesi kullanarak gerçek zamanlı görüntü tabanlı içerik denetimi problemini çözmeye çalışıldı. Eğitim veri seti 600.000 görüntüden oluşmaktadır. Firma, Türk Ulusal e-Bilim e-Altyapısı TRUBA’yı kullanarak yüksek doğrulukta görüntü kategorizasyonu elde etmek ve web kullanıcılarının yaşadığı olumsuz etkileri en aza indirmek için derin öğrenme modelleri geliştirmiştir.

Machine tutors ile yürütülen vaka çalışmasınından elde edilen başarı hikayesi

  • YBH Altyapısında Toplu Taşıma Analizi

Parabol, 2011 yılından bu yana akıllı ulaşım sistemleri sektöründe Ar-Ge faaliyetleri yürüten bir firmadır. Parabol, yolcuların toplu taşımaya biniş verilerini ve araçların GPS konum verilerini analiz etmek için bir PT analiz platformu (cermoni.app) geliştirmektedir. Hareketlilik modellerini anlamak için bu kadar büyük veriden değer yaratmak, hem zorlu hem de oldukça zaman alan 3D (mekan, zaman ve banliyö) analiz içerir. Bu nedenle, PT kullanıcı aktiviteleri (STCAPT) için uzamsal-zamansal kümeleme algoritmasının paralel yürütülmesi gerekir. Analiz, firmaya ait tipik bir sunucuda makul bir şekilde tamamlanamazken, TRUBA altyapısında bir test veri seti ile çalıştırılması sadece birkaç dakika sürmüştür. Bu deney için bir YBH altyapısını kullanabilmek oldukça etkileyici sonuçlar vermiştir. Yalnızca üç düğümle oluşturulan bir Spark kümesinde, test çalıştırmaları çalışma zamanında %90’lık bir azalmayla sonuçlanmıştır.