EuroCC projesi kapsamında, Yüksek Başarımlı Hesaplama (YBH) üzerine sektördeki şirketlerle hesaplama sorunları üzerine çalışmak için iş birliği yapmaktayız. EuroCC Türkiye projesi TÜBİTAK ULAKBİM koordinasyonluğunda Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve İTÜ UHeM’in katılımı ile yürütülmektedir. Büyük, orta ve küçük ölçekli firmalar (kamu veya özel sektör) ile start-up’ların YBH kullanarak ürün kalitelerini iyileştirmek, teslimat sürelerini kısaltmak ve rekabet gücünü arttırmak amacıyla vaka çalışmaları (kısa süreli proje (3 ay – 1 yıl)) gerçekleştirilmektedir. Proje çerçevesinde Makine Öğrenmesi, Yapay Zekâ, Büyük Veri ve Veri Bilimi, Hesaplamalı Bilimler alanlarında 15 vaka çalışması NCC (Ulusal Yetkinlik Merkezi) Türkiye tarafından yürütülmektedir.

Vaka çalışmalarına ilişkin bazı sorular ve cevaplarımız:

EuroCC projesinin hedefi ve kapsamı nedir?

 • EuroCC projesi Yüksek Başarımlı Hesaplama konusunda farkındalığı ve yetkinliği artırmayı hedeflemektedir. Bu nedenle, dahil olduğumuz vaka çalışmaları, Türkiye’deki firmaların hem hesaplama ihtiyaçlarını değerlendirmelerine/karşılamalarına yardımcı olurken, hem de proje hedeflerimizi gerçekleştirmemize yardımcı oluyor.

EuroCC Türkiye projesi çerçevesinde yürütülen vaka çalışmalarının amacı nedir?

 • YBH’nin işinize nasıl katkı sağlayacağını belirlemenize ve firmanızdaki çalışanlara YBH kullanımı konusunda beceri kazandırılmasına yardımcı olmak istiyoruz. Projenin amacı firmanızı gelişmekte olan Avrupa YBH ekosistemine hazırlamaktır.

EuroCC Türkiye projesi çerçevesinde yürütülen vaka çalışmalarındaki danışmanlık desteğinin kapsamı nedir?

 • Hesaplamalı olarak çözülebilecek problemi olan bir firmaysanız veya YBH kullanarak tasarım/üretim vb. maliyetlerinizi düşürüyorsanız, uzmanlığımızı sizinle paylaşabilir, sizi doğru teknoloji/donanım/yazılım/algoritmaya yönlendirebiliriz. Ayrıca, kodunuzu/yazılımınızı tasarlamanıza/dönüştürmenize/paralelleştirmenize ve bunları modern bir YBH sisteminde yüksek verimlilikle çalıştırmanıza yardımcı olabiliriz. Projede vaka çalışmasında yer alan firmalara, Sabancı Üniversitesi ve ODTÜ uzmanları tarafından danışmanlık verilecek ancak direkt kod geliştirme desteği verilmeyecektir.

Firmalar bu danışmanlık için ödeme yapacak mı? Bu iş birliği sırasında bizden neler bekleniyor?

 • Hayır. Firmalar herhangi bir ödeme yapılmayacak ve danışmanlık proje tarafından ücretsiz olarak sağlanacaktır. Bununla birlikte, firmaların da danışman ile birlikte çalışması, gerekli eforu sağlaması ve projeye katkıda bulunması beklenmektedir.

Firmamız X sektöründe hizmet veriyor. Vaka çalışmasına uygun bir aday mıyız?

 • Eğer proje konunuz, Makine Öğrenmesi, Yapay Zekâ, Büyük Veri, Veri Bilimi ve Hesaplamalı Bilimler gibi alanlarla örtüşüyorsa vaka çalışması için öncelik verilir. Bunların yanında herhangi bir sektörden herhangi bir firma vaka çalışması için bizlere başvurabilir ve YBH ile ilgili bir ihtiyacı varsa ücretsiz hizmetlerden yararlanabilir.

Firmamızda herhangi bir hesaplama kaynağımız yok, verilen danışmalık bize nasıl yardımcı olabilir?

 • Firmanızın projesi vaka çalışması için uygun görüldüğü takdirde, TRUBA tarafından yeterli miktarda ücretsiz hesaplama kaynağı sağlanacaktır. TRUBA’nın sahip olduğu ve yönettiği YBH altyapısı oldukça yüksek kapasiteli hesaplama kaynaklarıyla donatılmıştır. Vaka çalışmaları sırasında sistemlerden nasıl yararlanacağınız konusunda altyapı uzmanlarımız destek verecektir.

Yüksek Başarımlı Hesaplama (YBH) hakkında tecrübemiz yok, ancak problemimizin çözümünde yüksek başarımlı hesaplama kullanımı gerekmektedir. Yine de bir vaka çalışması yürütebilir miyiz?

 • YBH konusunda uzmanlığa sahip olmanıza gerek yoktur. Yürütülen vaka çalışması bağlamında size verilen desteklerle, YBH ile neler yapabileceğiniz (ve yapamayacağınız) konusunda uzmanlık kazanacaksınız.

Kodlarımızı/yazılımlarımızı şirket içinde saklı tutuyoruz ve açık kaynak politikası izlemiyoruz. Vaka çalışması sonrasında çözümleri herkese açık bir şekilde yayınlamamız gerekiyor mu?

 • Hayır. Daha önce de belirtildiği gibi, vaka çalışması süresince size sağlanan desteklere rağmen, asıl çözümler firma tarafından geliştirilecek ve uygulanacaktır. Bu nedenle, aksi belirtilmedikçe, tüm Fikri Mülkiyet Haklarına (FMH) siz sahip olacaksınız. Ancak, uzman(lar) ile firma arasındaki anlaşmaya ve uzman(lar)ın katkısının miktarına bağlı olarak, çeşitli mali ortaklıklar mümkün olabilir (ve teşvik edilir). Her durumda, NCC Türkiye bu ortaklıklara ve şirketlere dahil olmayacaktır. Ancak firmanın EuroCC projesinin tanıtımına yardımcı olması beklenmektedir. Bu bağlamda proje sonuçları hakkında (gizlilik çerçevesi dahilinde) proje bitiminde teknik bir yazı hazırlanıp web sitemizde yayınlanacaktır.

Firmamız gerekli yazılım lisansına sahip değildir.  Bu lisans tarafınızdan sağlanabilir mi?

 • Hayır. NCC Türkiye size herhangi bir ticari lisans vermeyecektir. Ancak, sizin kullandığınız uygulamanın lisansı mevcut ise bu lisansı TRUBA altyapısında kullanmak mümkündür. Eğer kullandığınız uygulamanın bir lisansı yoksa, uzmanlarımızın desteği ile beraber probleminize uygun açık kaynak kodlu yazılımlara yönelebilirsiniz. Bunların hiçbiri mümkün değilse, NCC ortaklarından biri sizin probleminizin çözümüne yönelik uygulamaya ait lisansa sahip olabilir. Bu durumda vaka çalışması bu lisans üzerinden devam edebilir ancak proje sonlandığında, bu lisans firma tarafından kullanılamayacaktır.  (bazı yazılımlar için geçerli değildir)

Firmanın sahip olduğu verilerin/kodların gizliliği önem arz edebilir. Bu durumda vaka çalışması nasıl yürütülmektedir?

 • Benzer kaygılarla devam eden başarılı vaka çalışmalarımız bulunmaktadır. Bu tür iş birlikleri için Gizlilik Sözleşmeleri (NDA’lar) kullanılmaktadır. Firmanızın NDA’lar konusunda uzmanlığı yoksa Teknoloji Transfer Ofislerimiz ve hukuk birimlerimiz sizlere bu konuda destek olacaktır.

Biz büyük ölçekli bir firmayız. Verdiğiniz destek fırsatından sadece KOBİ’ler mi faydalanabiliyor? Biz de EuroCC projesi kapsamında vaka çalışması başlatabilir miyiz?

 • KOBİ’lerin önceliği olsa da, firmanıza destek vermeye açığız. Benzer durumda birkaç büyük ölçekli firma ile yürüttüğümüz vaka çalışmalarımız mevcuttur.

Yapılan vaka çalışmasıyla, firma NCC-Türkiye’nin bir ortağı olacak mı?

 • Hayır. Etkinliklerimiz sırasında seminerler, eğitim oturumları vb. düzenleyerek YBH bilginizi paylaşmak isterseniz mutlu oluruz, ancak NCC yapısı EuroCC projesinin ilk iki yılı için (Eylül 2022’ye kadar) değişmeyecektir. Uzmanlığınızı paylaşmak isterseniz, lütfen bu formu doldurunuz. (https://indico.truba.gov.tr/event/24/)

Projeye birlikte mi başvuruyoruz?

 • Hayır. Firma olarak ncc@tubitak.gov.tr ‘ye mail göndermeniz gerekmektedir. Yapılacak görüşmeler ve kısa bir değerlendirmeden sonra projeniz uygun bulunursa uzman desteği ile vaka çalışması başlatılacaktır.

Vaka çalışmasından sonra ne yayınlamamız gerekiyor ve vaka çalışmasıyla ilgili materyalleri nerede yayınlayabiliriz?

 • EuroCC desteğinde yapılan çalışma sonucunda vaka raporu hazırlanacaktır. Bu rapor EuroCC Türkiye web sayfasında yer alacaktır. Firma isterse uygun bir lisans kullanarak araştırma için kullanılan veri seti, teknik raporlar, videolar vb. gibi ek veri ve bilgileri Türkiye Açık Arşivi Aperta’da EuroCC@Turkey topluluğu altında yayınlayabilir. Tüm vaka çalışması materyalleri, EuroCC Türkiye web sitesinden erişilebilir olacaktır.